Dřevěná bedna s efektem starého dřeva
 • 1 hodina
 • Střední

Dřevěná bedna s efektem starého dřeva

Vhodné pro materiály

 • Hliníková vlna
 • Barva a vosk
 • Váleček a vanička
 • Šablona na řezání úhlů
 • Ruční pilka na dřevo
 • Úhelník
 • Dřevěné desky
 • Blok na broušení
 • Jednoruční truhlářská svěrka

Krok po kroku

Krok 1

Změřte a označte desky, které budou tvořit základ bedny. Nejprve označte rozměry desek základu: 5 podélných desek délky 41,5 cm a 2 příčné délky 31 cm (ke spojení podélných desek).

Krok 2

Nařežte desky pilkou. Dvěma truhlářskými svěrkami připevněte šablonu na řezání úhlů a desku k pracovnímu stolu. Začněte desku řezat a jednou rukou ji přitom držte, aby se co nejméně hýbala.

Krok 3

Montážním lepidlem Montack Lepí Všechno Okamžitě základové desky slepte. Ke tvorbě základu bedny položte dvě příčné desky a montážním lepidlem na ně postupně lepte podélné desky. Desky pokládejte vždy na stejnou vzdálenost od sebe. Nechte 1 hodinu schnout.

Krok 4

Změřte a označte desky, které budou tvořit boční strany. Po zhotovení základu pokračujte kratšími bočními stranami bedny. Desky spojíte pomocí dalších desek uložených do svislé polohy. K jejich délce je třeba přičíst dvakrát tloušťku desky. V našem případě jsme přičetli 2 cm (tloušťka desky je 1 cm).

Krok 5

Desky nařežte. Ruční pilkou nařežte desky, které budou tvořit kratší boční strany bedny.

Krok 6

Lepidlem Montack Lepí Všechno Okamžitě nalepte na vodorovné desky svislou spojovací desku. Na svislé spojovací desky nalepte podélné desky. K rovnému uložení všech desek a dosažení pravého úhlu použijte úhelník. Desky americkou páskou slepte, aby se během schnutí nepohnuly. Nechte schnout jednu hodinu.

Krok 7

Lepidlem Montack Lepí Všechno Okamžitě přilepte k základu krátké boční strany. Použijte americkou pásku, aby se desky během schnutí nepohnuly. Nechte 1 hodinu schnout.

Krok 8

Označte rozměry desek delší boční strany. Když už máte smontovanou polovinu bedny (základ a obě kratší strany), může vám to pomoct k určení rozměrů desek delší strany. Druhou možností je přičíst dvakrát tloušťku desky.

Krok 9

Desky nařežte. Ruční pilkou nařežte desky, které budou tvořit delší boční strany bedny.

Krok 10

Nalepte podélné desky na bednu. Nejdelší desky se pokládají nakonec a lepí se na boční příčné desky. Lepte desky jednu za druhou montážním lepidlem a pomozte si americkou páskou, aby se nepohnuly. Nechte 24 hodinu schnout.

Krok 11

Bednu natřete. K dosažení efektu mořeného dřeva začněte lakem na dřevo. Pro matnější vzhled naneste dvě vrstvy (každou vrstvu zvlášť nechte uschnout). Po usušení natřete bednu jednou vrstvou nátěru křídové barvy. Po uschnutí nátěr obruste skelnou vatou nebo velmi jemným brusným papírem.

Krok 12

Dřevo navoskujte.

Krok 13

A vaše bedna s efektem starého dřeva je hotová!